CHROŃ SIĘ! NIE POZWÓL, ŻEBY DOPADŁY CIĘ PRZEBARWIENIA. - Dwa Poziomy Piękna - Studio Urody Warszawa - Dwa Poziomy Piękna – Studio Urody Warszawa

CHROŃ SIĘ! NIE POZWÓL, ŻEBY DOPADŁY CIĘ PRZEBARWIENIA.

 

Lato już w pełni, dlatego pamiętajcie, że nasza skóra jest bardziej narażona na powstawanie przebarwień zwłaszcza, że często uwielbiamy wystawiać swoje ciało na grzejące słońce.

Ale… zacznijmy od początku.

Co to są przebarwienia? Przebarwienia to nic innego jak nierównomiernie nagromadzona melanina (barwnik skóry), skupiająca się w skórze, tworząc plamki. Dzięki niej właśnie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Dlatego im więcej słońca, tym więcej melaniny w jednym miejscu, blokującej dostęp szkodliwych promieni do skóry – tak powstaje właśnie opalenizna oraz (niestety) większość przebarwień na skórze. Rozróżniamy kilka rodzajów przebarwień: piegi, ostudę, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate, melanozę Rihla.

Przebarwienia to ciemniejsze plamki, które pojawiają się w  większych ilościach na twarzy (policzkach i nosie), dekolcie, plecach i grzbietach rąk intensyfikujące się z biegiem lat. Dzieje się tak z różnych przyczyn, z których najczęściej  w ogóle nie zdajemy sobie sprawy.

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych rad:

 1. WYLEGIWANIE NA PLAŻY I CZĘSTE WIZYTY W SOLARIUM JEST PASEE – BLADOŚĆ JEST W MODZIE I NIECH TAK POZOSTANIE!

Około 65-70 % Polaków ma skórę fototypu I i II (*), dlatego to osoby, które są więc z natury obarczeni większym ryzykiem powstania poparzeń słonecznych po ekspozycji słonecznej, a to z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka skóry (**)!

 1. CZYTAJ DOKŁADNIE ULOTKI LEKÓW, MĄDRZE STOSUJ SUPLEMENTACJE I TERAPIE ZIOŁOWE.

  Dlatego szczególną ostrożność zachowaj podczas przyjmowania:

 • antybiotyków, które zawierają w sobie światłoczułe składniki, tetracyklina stosowana w leczeniu trądziku, biseptol często stosowany w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego czy zapalenia oskrzeli
 • leków przeciwgrzybicznych (np. gryzeofulwina), które często występują w postaci tabletek i maści
 • leków
 •  przeciwdepresyjnych, fenotiazyna, która może spowodować nieprzyjemne podrażnienia
 • leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,: sulfasalazyna, pyralgina, ketoprofen
 • leków hormonalnych, tj.: estrogeny, które uwrażliwiają reakcje zachodzące w korelacji ze słońcem, antykoncepcja
 • leków przeciwłupieżowych i przeciwtrądzikowych, które zawierają wyciąg z dziegcia, który posiada działanie fotouczulające (podnosi wrażliwość skóry na promienie słoneczne) i może sprowokować oparzenie, dlatego nie należy wystawiać ciała bezpośrednio na działanie słońca
 • leków stosowanych w kardiologii, bera-blokery, niektóre leki moczopędne
 • leków obniżających poziom cukru, diabetol, chloropropamid
 • cytostatyków, stosowanych w terapiach przeciwnowotworowych
 • ziół, : dziurawiec, arcydzięgiel, rumianek, szałwia
 • i wiele innych

Dlatego czytaj uważnie ulotki stosowanych przez Ciebie leków i ziół, czy przypadkiem nie zawierają substancji powodujących nadwrażliwość na światło, bo może to się skończyć poparzeniami, wysypką, przebarwieniami a także bolesnymi bąblami. Dolegliwości te są zazwyczaj czasowe i mijają w ciągu kilku dni.  Nie daj się jednak zwieść,  każde poparzenie słoneczne może spowodować powstanie przebarwień, które nie znikną samoistnie !!!

 1. STOSUJ SIĘ DO ZALECEŃ LEKARZY I KOSMETOLOGÓW

Pielęgnacja twarzy i ciała oraz związane z tym terapie, zwłaszcza w leczeniu trądziku, złuszczanie peelingami chemicznymi, laseroterapia, mikrodermabrazja, a nawet stosowanie perfum, mogą spowodować przebarwienia przy jednoczesnej ekspozycji słonecznej.

Co więc robić?    

To bardzo proste. Po prostu chroń się przed słońcem.

 • W bardzo upalne dni lata ubieraj lniane przewiewne ubranie, najlepiej z długim rękawem i zakładaj piękne kapelusze
 • stosuj flirty przeciwsłoneczne z minimum SPF 30. Prawidłowa ochrona oznacza aplikowanie ich co ok. 1,5- 2 godz.

Wspieraj swój organizm naturalną ochroną przeciwsłoneczną tj:

 • stosuj olej z pestek malin,
 • olej z nasion dzikiej marchewki,
 • olej z kiełków pszenicy,
 • pij soki marchewkowe.

Przebarwienia mogą powstawać przez cały rok!

Pamiętaj , że szkodliwe promieniowanie UV działa także w pochmurne dni, a światło słoneczne bardziej odbija się od śniegu, niż w upalny dzień. Krem przeciwsłoneczny powinien zawierać nie tylko filtr przeciw UVB, ale również filtr przeciw UVA. Poza tym świetlówki to też szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlatego bądź świadomy swojego ciała, chroń je i reaguj!

 

(*) fonotyp skóry I – blady kolor skóry, niebieskie lub piwne oczy, włosy blond lub rude, bardzo często piegi. Jest to skóra, która zawsze ulega oparzeniom i nigdy się nie opala.

fonotyp skóry II – jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe, często piegi. Jest to skóra, która zazwyczaj ulega oparzeniom i trudno się opala.

(**) Czerniak to najzłośliwszy nowotwór skóry i błon śluzowych, wywodzący się z melanocytów znamion barwnikowych lub niezmienionej skóry. Powstaje w wyniku ich nadmiernego pobudzania na skutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, i daje wczesne przerzuty zarówno drogą naczyń chłonnych jak i krwionośnych.

Kasia (DWA POZIOMY PIĘKNA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze użytkowników (Brak komentarzy)