WPŁYW STRESU NA SKÓRĘ - Dwa Poziomy Piękna – Studio Urody Warszawa

WPŁYW STRESU NA SKÓRĘ

Organizm człowieka jest pewnego rodzaju układanką, wszystko jest ze sobą połączone. Dlatego nie bez powodu mówi się, że skóra jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w środku. Skóra to organ , który jest bezpośrednim odbiorcą stresu i to właśnie na niej widać jego skutki.

Czym właściwie jest stres? Jaki jest wpływ stresu na skórę? Jak sobie radzić ze stresem? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

CZYM JEST STRES?

Stres jest to nadmierna reakcja organizmu na tzw. stresory. Prowadzi do zaburzenia homeostazy, czyli równowagi. Nie zawsze stres jest zły, umiarkowany i krótkotrwały może mieć charakter pozytywny, dzięki czemu motywuje nas do działania. Natomiast częściej mamy do czynienia z tym negatywnym, który wyniszcza organizm. Przewlekły stres powoduje nagromadzenie się negatywnych emocji, które przekładają się później na cały organizm. Powoduje m.in. napięcie, przemęczenie, brak chęci do działania, brak apetytu lub odwrotnie, większą chęć na jedzenie oraz obniża odporność, Ponadto przyczynia się do powstawania wielu chorób takich jak problemy z tarczycą, cukrzyca, czy chociażby nowotwory. Stres ma również negatywny wpływ na skórę, która jest po prostu odpowiedzą na to co dzieje się w środku organizmu.

JAK STRES WPŁYWA NA SKÓRĘ?

Organizm bardzo szybko reaguje na stres. W wyniku czego na skórze pojawiają się różnego rodzaju objawy takie jak nadmierna produkcja sebum, świąd, przesuszenie czy chociażby pieczenie. Pod wpływem stresu dochodzi również do zaburzenia bariery ochronnej skóry. Kolejnym problemem jaki można zauważyć jest trądzik. Jest to spowodowane większą produkcją cytokin prozapalnych. Ponadto stres powoduje nadmierną reaktywność naczyń krwionośnych, a to przyczynia się do powstawania rumienia oraz trądziku różowatego. Kolejną ważną kwestią jest to, że wpływa on na uwolnienie histaminy, która nasila świąd, dlatego u osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry można zauważyć zaostrzenie się choroby. To jeszcze nie wszystko! Stres ma ogromne znaczenie w kontekście starzenia się skóry. Powoduje nadmierne przesuszanie, wpływa na mimikę twarzy oraz powoduje rozpad i hamuje syntezę elastyny i kolagenu. To wszystko sprawia, że skóra traci elastyczność, jędrność i bardziej zauważalne są zmarszczki oraz bruzdy.

JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Jeżeli już wiesz czym jest stres i jaki jest wpływ stresu na skórę i cały organizm, to warto byłoby coś z tym zrobić! Oto kilka sposobów na obniżenie poziomu stresu! 🙂

  • Korzystaj z dobrodziejstw jogi i medytacji.
  • Zadbaj o higienę swojego snu. Kładź się o podobnych porach i śpij około 8 godzin.
  • Zdrowo się odżywiaj, bo zdrowa i zbilansowana dieta ma duże znaczenie.
  • Umów się na masaż, który pomoże Ci obniżyć napięcie w mięśniach i zrelaksować się.
  • Weź odprężającą kąpiel.
  • Idź na spacer, pobiegaj lub poćwicz na siłowni. Regularna aktywność fizyczna obniża poziom stresu.
  • Nie bój się prosić o pomoc! Jeżeli czujesz potrzebę z kimś porozmawiać, to umów się do psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze użytkowników (Brak komentarzy)